грн. | Доставка

10 основних правил здорового сну

       Всім відомо, що сон є джерелом гарного самопочуття та настрою. Недарма багато відомих людей вважають сон кращими ліками, а деякі жінки впевнені в тому, що сон є джерелом краси.
         Сон - життєво важливий стан мозкової діяльності, тому важливий саме здоровий, міцний сон.
 
Щоб ваш сон став освіжаючим і глибоким, зупинимося на основних правилах здорового сну:
  1. Рекомендується виключити прийом їжі безпосередньо перед сном. За дві години до сну можна приймати тільки легку їжу (овочі, фрукти, кисломолочні продукти).
  2. Лягати бажано не пізніше 10-11 години вечора. В цей час організм розслаблений, нервова система відпочиває, заснути можна досить легко. Медики вважають, що дорослій людині необхідно для сну 7-8 годин, щоб відпочити і не спати на роботі протягом дня. Для нормального нічного сну цілком достатньо 5-6 годин. Найкорисніший час для сну - з одинадцятої години вечора до п'ятої години ранку . У будь-якому випадку сон обов'язково повинен захоплювати час від двох годин ночі до чотирьох годин ранку. В цей час сон - найсильніший, потрібно постаратися поспати в цей час хоча б одну годину. Днем спати не рекомендується. Особливо небажано спати перед заходом Сонця. Тривалість сну залежить від з'їденого за день: чим менше з'їв, тим менше потрібно сну. Мало сплять довгожителі - не більше 4-6 годин на добу. Небажаний тризмінний режим роботи, особливо графік, коли зміна міняється щотижня.
  3. Спати рекомендується головою на північ (або на схід). Вимога правильної орієнтації тіла в просторі пов'язана з необхідністю узгодження електромагнітних полів. Напрямки руху електромагнітних хвиль земної кори і людини повинні збігатися. Використовуючи цей метод, академік Гельмгольц навіть лікував людей.
  4. Спати краще на твердій рівній поверхні, використовуйте для цього спеціальні ортопедичні та анатомічні матраци. На м'яких перинах тіло неминуче прогинається, а це викликає порушення кровопостачання спинного мозку і різних органів, які виявляються затиснутими. Крім того, це призводить до затискання нервових закінчень, що може несприятливо позначитися на будь-якій частині тіла. Недарма тим, хто переніс травму хребта, і хворим радикулітом лікарі рекомендують спати на зовсім твердому ложі. В ідеалі ліжко (хоча б під матрацом) повинно бути з нефарбованих і не покритих лаком дощок.
  5. Спати бажано більш оголеним. Коли холодно, краще накритися зайвою ковдрою.
  6. Краще всього спати - на боці, перевертаючись кілька разів протягом ночі з одного боку на інший (перевертання відбувається автоматично), щоб не перевантажувати нирки та інші органи. Спати на боці корисно для спини, а крім того, в цьому положенні зменшується ймовірність хропіння. Можна спати на спині. Найгірше весь час спати на животі.
  7. Нічні протяги дуже шкідливі, вони призводять до нежиті та застуди. Найкраще відкрити кватирку, але щільно закрити двері. Або залишати відкритим вікно в сусідній кімнаті і не закривати двері. Зниження температури можна не боятися, головне - уникати протягів. В крайньому випадку, можна як слід провітрювати спальню перед сном. Щоб уникнути застуди - можна порекомендувати спати в шкарпетках. Найкраще спиться при температурі + 18-20 ° С.
  8. Бажано прибрати зі спальні галасливі механічний годинник і повернути циферблат електронного годинника, що  світятиться, щоб не стежити за відліком часу.
  9. Сон людини ділиться на цикли, кожний з яких складається з фаз "швидкого" і "повільного" сну різної глибини. Зазвичай цикли тривають від 60 до 90 хвилин, причому помічено, що у здорових людей цикл наближається до 60 хвилин. Однак до ранку, особливо при надмірно довгому сні, цикли сильно розтягуються. Одночасно різко підвищується частка "швидкого" сну, під час якого ми й бачимо сновидіння. Для повного відпочинку досить спати 4 своїх біоцикла. Саме стільки сплять багато довгожителів. Проте нормально спати і 6 біоциклів. Дуже важливо не переривати сон під час біоцикла. Якщо розбудити людину в середині одного з таких інтервалів, то він буде відчувати себе розбитим. Тому краще вставати не по будильнику, а по "внутрішнім годинником". Якщо ж і заводити будильник, то прикидати, щоб на сон доводилося ціле число циклів. В екстремальних умовах можна спати по два біоцикла. Але для багатьох все це здається недосяжною мрією. Одні сплять по 10-11 годин і ніяк не можуть піднятися, інші, навпаки, страждають безсонням.
  10. Головне правило для любителів довгого сну: не залежуйтеся в ліжку! Як тільки людина прокинулася (а це може бути і рано вранці), треба посміхнутися, потягнутися, скинути ковдру і піднятися. А зазвичай люди дивляться на годинник: "Ой, ще тільки 5 годин!" і знову лягають. Але користь від такого вилежування досить сумнівна. Якщо почати вставати в 4 або 5 ранку, то з'явиться маса часу для гімнастики, водних процедур, справ по дому. Правда, перші 5-7 днів вранці або вдень буде хотітися спати, але це не справжня потреба, а лише звичка організму. Потім це пройде. Але протягом дня бажано кілька разів проводити розслаблення.
×